rezultate

Pedrosa castiga la Jerez!

30.03.2008
Foto ©:

Dani Pedrosa a incantat fanii spanioli la Marele Premiu al Spaniei, castigand cursa dar si preluand locul 1 in clasamentul general.

Concurentul Repsol Honda a pornit al doilea de pe linia de start si dupa ce a reusit sa il depaseasca pe Lorenzo, al doilea mare favorit,  nu s-a mai uitat inapoi si a condus pana la sfarsit. Un nou record de tura a confirmat intentiile lui Pedrosa de a “evada” spre victorie, in final detasandu-se de oponentul Yamaha cu aproape 3 secunde. Victoria a fost a 2-a pe pamanat natal – prima anul trecut la Valencia – si il face primul castigator local la Jerez dupa Sete Gibernau in 2004.

Reusind sa prinda primul podium din noul sezon, Valentino Rossi a terminat pe locul doi si a a ajuns astfel la impresionantul numar de 100 de prezente pe podium. Italianul a facut o confuzie la startul turului final, cand a crezut ca GP-ul s-a terminat, incetinind si gesticuland catre echipa sa. Rossi si-a dat apoi seama ca mai era un tur dar a avut noroc sa nu piarda pozitii dupa eroarea sa. Dupa 6 curse fara locul 1, italianul este in cea mai lunga perioada fara victorii in clasa regina.

Jorge Lorenzo nu a reusit sa profite de greseala lui Rossi dar a avut cu siguranta o lupta pentru locul al doilea. Spaniolul are acum 2 podiumuri din 2 curse fiind clasat pe locul 2 in clasamentul general.

In drumul spre podium, Regele Joan Carlos I a incercat sa opreasca ostilitatile dintre Lorenzo si Pedrosa, cei doi concurenti in castigarea inimilor fanilor spanioli, facandu-i sa dea mana.

Campionul din 2006, Nicky Hayden, a terminat pe locul 4 la bordul motocicletei Repsol Honda RC212V iar Loris Capirossi a terminat pe 5, dupa o lupta apriga cu James Toseland si Andrea Dovizioso.

Australianul Casey Stoner nu a reusit sa iasa decat pe locul 11, iesind de 2 ori in decor, o data in prima tura si apoi in a 20-a, ajungand astfel pe locul 4 in clasamentul general. Au abandonat Colin Edwards si Randy de Puniet.

Bookmark and Share
Valencia - Mecca MotoGP-ului by izi on 30.03.2008
Foarte misto evolutia lui Pedrosa, piticul spaniol mi-a adus aminte de Doohan. Misto si evolutia lui Rossi, iar Lorenzo, cu toata aroganta sa e un fenomen de apreciat. Stoner incepe sa aiba probleme psihice de greseste de doua ori pe franare?!?! Mult mai electrizanata a fost insa cursa de la 250. Alvaro Bautista s-a luptat cu urmaritorul Marco Simoncelli muuulte tururi dar au cazut in ultimul tur facandu-i un nesperat cadou lui Mika Kallio. Finlandezul alerga singur catre un loc trei, dupa ce contracandidatul la ultima pozitie cazuse si el. Un alt castigator nesparat a fost Pasini care dupa ce a reusit sa ajunga pe locul doi in ultimul viraj s-a instalat la carma campionatului. Foarte spotiv gestul lui Bautista care l-a imbratisat pe Simoncelli desi acesta tocmai il scosese din cursa. http://motoguerilla.blogspot.com/
Pedrosa, o noua stea? by Paul on 31.03.2008
Sper ca "piticul" spaniol sa readuca gloria motogp-ului in curtea Honda pentru ca este clar talentat si are mari sanse sa devina un nou campion. Sa vedem daca se tine tare!