rezultate

Casey Stoner castiga la Philip Island

05.10.2008
Foto ©: MotoGP.com

Casey Stoner si-a repetat performanta de anul trecut si a castigat la Philip Island in fata a doi campioni mondiali, Valentino Rossi si Nicky Hayden.

In fata a 50.541 de spectatori la Philip Island, Casey Stoner a castigat duminica dupa amiaza Marele Premiu al Australiei. Pilotul Ducati a condus cursa de la start pana la final dupa ce a plecat din pole si a trecut linia de sosire cu 6 secunde inaintea rivalului Rossi.

Aceasta este a 5-a victorie din acest sezon pentru Stoner si datorita cazaturii lui Dani Pedrosa din primul tur, australianul are asigurat locul 2 in clasamentul general al sezonului 2008. Pedrosa a scapat doar cu o contuzie la piciorul stang in urma cazaturii.

Viitorul coleg al australianului la Ducati, Nicky Hayden, a incercat sa mentina ritmul cu eroul local insa Stoner s-a dovedit a fi prea rapid in ultima parte a cursei. Hayden a fost insa depasit in ultimul tur de Rossi iar incercarile sale de a trece de italian au fost nereusite. Campionul Rossi a reusit o performanta excelenta, venind de pe locul 12 si terminand pe 2. Jorge Lorenzo a terminat pe locul 4 dupa o batalie cu Shinya Nakano, James Toseland si Andrea Dovizioso.

Casey Stoner a declarat: "Weekend-ul acesta a fost putin ca intregul sezon, plin de suisuri si coborasuri. Insa sunt multumit ca s-a terminat bine, e un sentiment grozav sa castig acasa, in fata acestori fani minunati si in fata familiei. Asta s-a intamplat multumita echipei pentru ca am avut niste probleme cu motocicleta insa astazi m-am simtit excelent si am fost in stare sa merg tare inca din primul tur. Cateodata pe acest circuit poti sa ai cel mai bun ritm, dar tot ajungi implicat intr-o lupta. Insa am reusit sa scap chiar daca Nicky (Hayden) m-a urmarit indeaproape pentru mult timp, intr-un final distantandu-se si lasandu-mi loc sa respir. A fost un an foarte bun pentru mine si in ciuda faptului ca nu am castigat titlul ma simt mandru de ceea ce-am realizat. Daca vom putea sa ne luptam pentru titlu in sezonul viitor ar fi extraordinar dar momentan o sa ma bucur de victoria Marelui Premiu de acasa."