motogp

MotoGP la Estoril

Costi Radoi | 07.05.2012
Foto ©: motogp official

In acest weekend ocupat de curse, s-a desfasurat etapa a treia a MotoGP, pe circuitul Estoril din Portugalia.

Partea mai neplacuta a fost suprafata asfaltica, deoarece nu a fost refacuta total, iar partile nou peticite nu au acumulat inca o suprafata gumata pe trase. Acest lucru a dus la o gramada de abandonuri prin ruperea aderentei.

La Moto3, victoria a fost obtinuta de catre Cortese, urmat de Vinales si apoi de Salom. Revelatia campionatului, Fenati, a abandonat in turul 9.

La Moto2, cursa a fost castigata de Marquez dupa un duel strans cu Espargaro. Pe 3 a sosit Luthi.

La clasa MotoGP…nu mai e nicio surpriza: clasamentul a fost Stoner, Lorenzo, Pedrosa. Rossi a sosit pe 7, iar Spies pe 8.

Urmatoarea etapa va fi disputata in Franta, pe 20 mai, la Le Mans.