Romanian Superbike

Dunlop Romanian Superbike - Etapa a II-a la SlovakiaRing

04.05.2010
Foto ©: RoSBK

A 2-a etapa din campionatul Dunlop Romanian Superbike a aliniat la start weekend-ul trecut peste 260 de piloti pe noul circuit de viteza din Slovacia. Inca o data, vremea a tinut cu participantii, soarele incalzind pista in toate cele 3 zile.

Construit la sfarsitul anului 2009, circuitul SlovakiaRing este conceput dupa cele mai riguroase standarde de siguranta, impuse de Federatia Internationala de Motociclism. Astfel, participantii s-au putut bucura in conditii de siguranta maxima de senzatii extraordinare, date de linii drepte, unde se poate depasi bariera celor 300km/h, si viraje de peste 200km/h.

Cursa de la clasa SuperSport a fost marcata din start de abandonul tehnic al pilotului Catalin Cazacu care a constatat probleme la schimbatorul de viteze in turul de incalzire. Acesta a fost nevoit sa iasa de pe pista, iar timpul necesar reparatiei l-a costat 2 ture.

Pilotul Go Racing Team, Stefan Popescu, a fost acrosat in primul tur, astfel ajungand sa fie primul care testeaza normele de siguranta. Acestea l-au ajutat pe pilotul bucurestean sa ramana doar cu multe zgarieturi pe costum si motocicleta.

Nici Ionel Pascota nu a fost ocolit de incidente, fiind nevoit sa degajeze prin zonele cu pietris pentru a evita o coliziune in primele ture. Dublul campionul Dunlop Romanian SuperBike a revenit insa in pluton pe locul 5, facand o cursa nebuna de urmarire, care a durat pana in ultimul tur si asigurandu-i inca o victorie. Chiar daca timpii pe care i-a reusit Ionel Pascota sunt extraordinari, acesta a declarat: “Circuitul are un desen foarte interesant, mai este loc de imbunatatiri considerabile.” Podiumul a fost completat de pilotii Octavian Negrea si Bogdan Popovici.

DNF    Stefan Popescu    0    00:00.0

Nici clasa SuperBike nu a avut o cursa fara favoriti pusi in situatii dramatice. Campionul Dunlop Romanian Superbike en-titre, Ionut Mistode, a fost nevoit sa ia startul de pe linia boxelor din cauza unei intarzieri de 2 minute. Micile imbunatatiri pe care le-a facut la frana fata trebuiau sa se isi demonstreze importanta, avand in vedere ca, abia dupa ce ultimul pilot a ajuns in primul viraj, i-a fost permisa intrarea in cursa lui Mistode. Cursa a fost spectaculoasa, acesta reusind sa devanseze toti pilotii, terminand astfel pe primul loc.

Ionut Mistode: “Inainte de inceputul cursei ma gandeam la o strategie in care sa tin ritmul primului pilot si sa incerc sa il depasesc in ultimele 3 tururi. Plecand in cursa cu un handicap foarte mare, am adoptat un ritm in forta de la inceputul cursei cu riscul sa obosesc pana la sfarsit. Am imbunatatit timpul in fiecare tur, ajungand la finalul cursei sa imi bat propriul record de 4 ori la rand. Timpul meu a fost cu aproape 3 secunde mai bun decat al urmatorului pilot. Multumesc team managerului, echipei si sponsorilor pentru sprijinul acordat, fara de care aceasta reusita nu ar fi fost posibila. Chiar daca a fost o cursa de urmarire, a fost o cursa excelenta in care am reusit multe depasiri pe viraje la viteze foarte mari.”

Noua achizitie a echipei Amckart Racing team, Daniel Iliescu, a facut o figura frumoasa terminand cursa pe locul 4, aceasta reusita fiind dublata de clasarea la podium a pilotului din aceiasi echipa Daniel Vargolici.