world superbike

Haga si Spies, castigatori la Phillip Island

Paul Lozba | 02.03.2009
Foto ©: WSBK

Noriyuki Haga, noul pilot al echipei de uzina Ducati Xerox, a castigat azi prima cursa din sezonul 2009 al Campionatului Mondial de Superbike, ce s-a desfasurat pe circuitul Phillip Island din Australia.

A 34-a victorie a japonezului din WSBK a venit chiar in ultimul tur dupa ce a reusit sa treaca de germanul Max Neukirchner (Suzuki Alstare). A doua cursa a marcat debutul victorios al americanului Ben Spies, iesit invingator dupa mai multe dueluri cu Haga.

In prima cursa
, desi a plecat de pe pozitia 13, Noriyuki Haga a ajuns repede in frunte, unde l-a presat pe Max Neukirchner, ce dispunea de mai multa putere pe noul Suzuki GSX-R K9. In ultimul tur, o greseala a germanului i-a asigurat japonezului minimul avantaj necesar pentru a-si asigura prima victorie pentru echipa Ducati. Potentialul noului Suzuki a fost confirmat si de locul 3 obtinut de Yukio Kagayama ce a terminat in fata lui Michel Fabrizio. Spies, plecat din pole position, a iesit in decor in al doilea viraj si a terminat in final pe locul 16. Max Biaggi, plecat din a doua pozitie a grilei de start, a terminat al 11-lea. Troy Corser a reusit o performanta buna pe noul BMW si a terminat pe locul 8 dupa ce a luat startul de pe pozitia 17. Australianul a marcat si cel mai rapid tur al cursei. Debutantul Jonathan Rea a reusit de asemenea o performanta foarte buna, terminand al 5-lea.

A doua cursa
a fost marcata de confruntarile lui Haga cu Spies. Duelul lor a tinut pana aproape de sfarsitul cursei cand Spies a reusit sa se desprinda usor, castigand in final si demonstrand potentialul noului R1. Prin locul 2, Haga si-a asigurat deja 45 de puncte valoroase, fiind liderul clasamentului. Leon Haslam a reusit o cursa grozava si a adus primul podium pentru noua echipa suedeza Stiggy Racing Honda, dupa ce a invins cele doua motociclete Ducati pilotate de Regis Laconi si Michel Fabrizio. Max Biaggi a avut un ritm mai bun decat in prima runda, acesta aflandu-se pe pozitia a treia pentru o mare parte a cursei. Din pacate in ultimul tur, italianul a ratat un viraj si a iesit in décor, terminand in cele din urma pe pozitia 15. Cu toate acestea, Max a confirmat inca o data potentialul superbike-ului RSV 4.

Cursele de azi reprezinta start excelent al noului sezon de World Superbike si ne fac sa credem ca vom avea parte de un sezon cu adevarat spectaculos, plin de dueluri palpitante si rasturnari de situatie.