World SBK

Jonathan Rea, dubla victorie la Assen

26.04.2010
Foto ©: WSBK

Venerabilul circuit de la Assen, templul motociclismului european, a gazduit in acest weekend inca o etapa din campionatul mondial de Superbikes. Fanii au avut motive de bucurie din plin, echipa locala, Hannspree Ten Kate Honda, obtinand doua victorii in cursa de Superbike prin Jonathan Rea.

Cursa unu:
Rea a castigat la capatul unei curse in care s-a batut cot la cot cu ai sai compatrioti britanici, James Toseland (Yamaha Sterilgarda) si Leon Camier (Aprilia Alitalia). La finalul cursei Rea avea o secunda avans in fata urmaritorilor.
A fost primul podium pentru Camier in campionatul mondial SBK, unul de zile mari chiar. Carlos Checa (Althea Ducati) a reusit un loc 4 in final, dupa startul foarte slab iar BMW-ul lui Troy Corser a reusit un loc cinci la capatul unei curse pe care a condus-o mai mult de jumatate.

Liderul campionatului, Leon Haslam (Alstare Suzuki), a ocupat un chinuit loc 11. In ruma acestei curse, toti constructorii, exceptand Kawasaki, au inregistrat victorii in acest sezon.

Cursa doi:
Ultima dubla Honda avusese loc in Marea Britanie in 2008, dar Jonathan Rea a readus gloria CBR 1000 RR pe cele maiinalte culmi in acest final de saptamana.
Cu toate ca Rea a inregistrat un avans de 1,942 secunde la finalul cursei, batalia pentru urmatoarele 3 pozitii a fost apriga, fiecare tura inregistrand alte ierarhii.

Haslam a ocupat locul 2 in final, reusind sa remedieze poblemele din prima cursa. James Toseland a ajuns al 3-lea incheind astfel al 2-lea podium al zilei exclusiv britanic. Max Biaggi a temrinat cursa al 4-lea iar Troy Corser l-a urmat pe 5. Castigatorul cursei din Phillip Island, Carlos Checa, s-a clasat pe 6 pentru Althea Ducati, in fata unui alt Ducati de client, Jacob Smarz - Pata B&G Ducati.

Jonathan Rea:
"A fost o cursa excelenta, nu as fi reusit un asemenea rezultat astazi fara suportul chipei mele. Mi-au oferit o moticicleta perfecta. Am schimbat balansul motocicletei in acest weekend si am obtinut o tinuta mult mai confortabila. Ambele curse reprezinta cele mai inteligente curse din viata mea. Nu m-am mai simtit frustrat in 'trafic', si de fiecare data am depasit exact la momentul oportun. Sunt teribil de fericit in urma dublei de astazi."