Cauta in stiri

RSS Feed

world superbike

Oficial: Troy Corser a semnat cu BMW!

25.09.2008
Foto ©: Yamaha Motor Racing

BMW Motorrad Motorsport anunta oficial ca australianul Troy Corser a semnat pentru a pilota noul BMW S 1000RR in sezonul 2009 al Campionatului Mondial de Superbike. Astfel dublul campion mondial are un contract nou de doua sezoane si opreste toate speculatiile cu privire la colegul lui Ruben Xaus, ce a confirmat deja pentru BMW.

Troy a castigat titlul World Superbike in 1996 cu Ducati, devenind la 25 de ani cel mai tanar pilot ce reuseste asta, dupa care a castigat al doilea titlul in 2005 cu Suzuki. A iesit pe locul doi in campionat o data si pe locul 3 de 3 ori. Pana in prezent a participat la peste 300 de curse si a fost pe podium de 126 de ori iar cele 42 de pole positions obtinute i-au castigat porecla "Domnul Superpole".

Peter Mueller (Vice Presedinte Executiv al Dezvoltarii si Modelelor la BMW)

Cu Troy si Ruben ma simt increzator ca vom avea cei mai buni piloti posibili pentru startul in World Superbike 2009. Troy are o experienta fara egal in SBK si impreuna cu entuziasmul lui Ruben formeaza echipa noastra de vis, exact combinatia pe care am vrut-o inca de la inceputul acestui proiect. Sunt convins ca datorita lor vom deveni competitivi foarte repede.

Berti Hauser (Director al BMW Motorrad Motorsport)
Sunt incantat ca Troy vine in echipa noastra si ca aceasta este acum completa. Ne-am gandit la el inca de la inceput si sunt foarte bucuros pentru ca eu cred ca el si Ruben sunt cea mai buna combinatie de piloti pentru o provocare noua. Troy mi-a spus ca este foarte bucuros sa ne ajute sa dezvolte motocicleta si sa fie parte din acest proiect inca de la inceput. De asemenea a zis ca isi doreste sa fie primul pilot din istoria WSBK care castiga cu 3 constructori diferiti si ca este psihic si fizic pregatit sa faca din asta un obiectiv.

Bookmark and Share
 

Spune-ti parerea

 
 
 
 
 
 

Avertisment
Autorul comentariului va fi singurul responsabil de continutul acestuia si isi va asuma eventualele daune, in cazul unor actiuni legale impotriva celor publicate.
Va rugam sa nu folositi un limbaj indecent.