world superbike

Ryuichi Kiyonari reuseste o victorie dubla senzationala la Brands Hatch

04.08.2008
Foto ©: WSBK

Ryuichi Kiyonari, pilot al echipei Hannspree Ten Kate Honda, a incheiat senzational o saptamana triumfatoare cu doua victorii la a zecea runda a Campionatului Mondial de Superbike Hanspree, de la Brands Hatch din Marea Britanie, in fata a 97.000 de spectatori. Performanta vine la doar cateva zile dupa ce a castigat cursa de anduranta de 8 ore de la Suzuka din Japonia, impreuna cu coechipierul sau Carlos Checa.

Pilotul de 25 de ani, fost campion in British Superbike, l-a invis pe Troy Bayliss (Ducati Xerox) in prima cursa inainte de a completa o zi perfecta cu a doua victorie in fata lui Noriyuki Haga (Yamaha Motor Italia WSB), reusind astfel primele sale victorii in actualul campionat.

Prima cursa
Bayliss a condus aproape toata cursa avandu-l pe Kiyonari in spate insa pilotul japonez a reusit depasirea in turul 22 si a rezistat pana la final. Max Biaggi (Sterilgarda Go Eleven Ducati) a reusit al doilea podium consecutiv, fiind cel mai rapid pilot de pe circuit, recuperand mai mult de 3 secunde fata de lideri in 8 tururi.  La linia de sosire, Kiyonari, Bayliss si Biagii au fost despartiti de doar 2 de zecimi de secunda. Pe locul patru a iesit Yukio Kagayama urmat de Fonsi Nieto in timp ce Max Neukirchner a terminat al saptelea dupa ce a fost depasit spre sfarsit de Carlos Checa (Hannspree Ten Kate Honda). Cursa a fost insa o dezamagire pentru echipa de uzina Yamaha, cu Troy Corser abia pe locul opt si Noriyuki Haga iesind in decor in timp ce se lupta pentru pozitiile din top. Wilcard-ul britanic Tom Skyes, a avut o performanta buna pana cand a trebuit sa abandoneze datorita unei probleme la radiator in timp ce era pe pozitia a treia. Cursa a fost dezamagitoare si pentru Michel Fabrizio (Ducati Xerox), italianul terminand pe pozitia a 12-a, in timp ce Ruben Xaus, coechipierul lui Biaggi, nu a luat parte la cursa din cauza unei raceli.

Ryuichi Kiyonari (Hannspree Ten Kate Honda): "Azi sunt foarte bucuros, nu am mers prea bine in primele tururi insa motocicleta a avut setari foarte bune asa incat am putut scoate constant timpi de 1'26. Apoi am fortat si am fortat si in final am castigat."

15. Walker C. (GBR) Honda CBR1000RR 32.877;
16. Muggeridge K. (AUS) Honda CBR1000RR 38.329.

A doua cursa
A doua cursa a fost condimentata de o lupta japoneza, Kiyonari reusind sa il invinga pe Haga dupa un duel indelungat. Podiumul de la Brands Hatch a fost completat de australianul Troy Corse, al doilea reprezentant al echipei Yamaha Motor Italia WSB. Pe locul patru a iesit Max Neukirchner in fata colegului sau Nieto, ce a trecut de Fabrizio in ultimul tur, in timp ce wildcardul Skyes a reusit sa-l tina in spate pe Checa, terminand pe sapte. Bayliss a avut ghinion in cursa a doua dupa ce a trecut pe alt tip de anvelope si a terminat tocmai pe locul unsprezece, in fata lui Biaggi, care a avut o iesire in decor in primele tururi fiind pe pozitia 28.

Ryuichi Kiyonari (Hannspree Ten Kate Honda): " Sunt foarte bucuros de acest weekend. Vineri am fost pe prima pozitie in calificari iar sambata am scos un timp bun in Superpole. La fel si azi, am reusit tururi foarte rapide si o victorie dubla. Am fost foarte tensionat cu Nori in spate si am gresit de multe ori insa am reusit sa inving azi aici la Brands Hatch si asta este fantastic".